Tuvalet eğitimi zamanı

prematüre bebek tuvalet eğitimi

Yaz dönemi’ne girdiğimiz şu günlerde Anneleri tuvalet eğitimi telaşı aldı. Bende tuvalet eğitimine başladığım yaz çok sıkı hazırlanmış ve ummadığım şekilde başarılı olmuştum.

Öncelikle şunu söylemeliyimki ben ‘aman çocuğum 2.yaşına gelince hemen çişini, kakasını tuvalete yapsın’ diyen Annelerden olmadım. Benim ikizlerim aynı zaman da erken doğduğu için onlara biraz daha fazla zaman tanıdım. Uzmanlar Çocuğun hazır olmasını bekleyin diyor. Ben aynı zamanda kendim de hazır olmayı bekledim. Zira, iki çocuğa aynı anda tuvalet eğitimi vermek hiç kolay değil. Erken doğumdan dolayı bildiğiniz gibi bir çok sorunla mücadele ettiğimiz için tuvalet eğitimi biraz sona kaldı bizde.

Çocuğunuz basit komutları alabiliyorsa, basit bir şekilde bir iki kelime konuşabiliyorsa, iç çamaşırını kendisi çekebiliyorsa sanırım sizde başlayabilirsiniz.

Ben Duru ve Kaan’a ortalama 3,5 yaş civarında verdim tuvalet eğitimini. Aslında kızım için o kadar beklemesem olurdu. Ama o dönemlerde bazı sorunlar oldu Hayatımızda, kreş değişti, hava soğudu ,kış geldi derken zaman geçti. Her çocuğa göre değişir bu başlama yaşı. Uzmanlar genellikle 2.yaştan itibaren başlanabileceğini söylüyor. Ben öncelikle kızımla başladım. Yanımda o sırada Babaanne’de vardı. 2 adet lazımlık aldık. Salon’un baş köşesine koyduk 🙂 Öyle sesli, müzikli falan değil. Basit ve ucuz bir lazımlık. Zaten direk olarak klozete adaptör ile alışmalarıda daha iyi.

Ben evdeki halılarımı’da kaldırdım. Vileda kovamı deterjanlı su ile hazırladım.Kafam rahat olsun, çocuklar rahat olsun istedim. Ortalama her 15-20 dk. bir çiş diye lazımlığa oturttuk. Kızımı karşıma alıp tuvalet eğitimini anlayacağı şekilde anlatmaya çalıştım. Bu konu hakkında kendisi ile sohbet ettik. Mümkün olduğunca kendisine anlatmaya çalıştım. Bilişsel ve kas gelişimide zaten çok yeterli olduğu için çok şükür 1 hafta gibi kısa bir sürede alıştı. Çocuk hazır olmadan başlayıp başarsız olmak hem Anneyi hem çocuğu olumsuz etkileyebilir. Hazır olduğunda başlamak en güzeli.

Duru’yu alıştırdıktan sonra işim bitmedi tabiiki. Sıra geldi Kaan’a. Oğlum yürümeye 33 aylıkken başladı. Erken doğum onu etkilemişti. Biliyorsunuz Kaan sağ hemiparezik cp’li bir çocuk. Çok korktum alışamaz diye. Çok tedirgindim başlarkende. Ama oğluma ve kendime uzun bir zaman tanıdım. Mesela bütün bir yaz boyu gibi 🙂 Bütün halılar yine yok tabiiki. Kaan don ile gezdi evde. Bir sürü don alıp hazırladım. Kendimi bu duruma motive ettim. O altına yapsada ben sabırla değiştirip, yerleri temizleyip  tuvalete yapması gerektiğini anlattım. Konuşarak, açıklayarak.  

Önemli bir nokta varki çocuklarımın tuvalet eğitimi sırasında ilk zamanlar kaçırmasınlar diye dışarı çıktığımızda bez bağlama yöntemini kullanmadım. Onun yerine yanıma yedek kıyafetler aldım. Çünkü çocuğun kafası karışabilir. Bir kere başlayınca hep sürdürmeniz lazım.

Neyse başladık oğlumlada aynı şekilde. Her 15-20 dk. bir lazımlığa oturmaya. Bir kaç gün geçti. Bir değişiklik olmadı. Bir sürü çamaşır yıkadım bu arada 🙂 Derken 1 hafta oldu, bir iki çiş yapmaya başladı biz oturttuğumuz zaman. Sonra bazen söylemeye başladı. Öyle böyle 1 ay sonunda oğlum çiş, kaka gece ve gündüz tuvalete yapmaya başladı. Gece hiç altlarına kaçırdıklarını bilmem. Tuvalete kalktılar hep. Uyumadan önce tuvalete götürdüm. Akşamları çok sulu şeyler vermemeye gayret ettim.

İkiside gece tuvalet ihtiyaçları olduğunda bizi kaldırırlar. Bazı anneler içerde alıştırıp, dışarda bez bağlamayı etrcih ediyor. Ya da önce çiş, sonra kaka alışsın diyorlar. Ben başladımmı bir kere hepsi tam olsun istedim. Zaten acele etmeyip hazır olmalarınıda beklediğim için sonuç gayet başarılıydı.

Uzmanlar bebeklerin taklit yolu ile öğrendiğini söylüyor. Aynı cinsten olan ebeveynin tuvaletini yapmasını izlemesi daha çabuk alışmalarına yardımcı oluyor. Biz bu yoluda izledik. Tuvalet eğitimine başlamadan önce bize eşlik ettiler 🙂

İlk başta başarısız olursanız panik yapmayın. Çocuğunuz henüz hazır olmayabilir.Üzerinde baskı hissediyor olabilir. Bilhassa
2.yaş dönemi inatçılık dönemidir. Eğer bu dönemlerde başlayıp başarısız olduysanız bir süre bekleyin. Bu dönemde ceza yönteminden ziyade ödül yöntemi kullanın. Ceza yöntemi çocuğun korkmasına, tuvaletini tutmasına sebep olabilir. Tatlı tatlı minik rüşvetlerle teşvik etmek işinizi kolaylaştıracaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir