Fizik Tedavi Hayatımızın Merkezi

 

Söze Duru ve Kaan’ın sevgili Fizyoterapisti Özcan Hoca’yı ne kadar sevdiğimizi söyleyerek başlamak istiyorum. Kendisi ile doğumdan hemen sonra tanışabilmek ve çalışma fırsaı bulmak bizim için büyük şans oldu. Keşke ihtiyacı olan tüm çocuklar bulabilse bu fırsatı.

Yukarıda ki videoyu prematüre anneleri için ben çekmiştim. O sıralarda kendime ait olan ofisimde. Prematüre Anneleri’nin en çok sordukları soruları not edip Özcan bey’e sormuştum. Soru-cevap şeklinde çekim yapıp yayınlamıştım. Erken doğum yapıp bebeği fizik tedavi gören yada görecek olan, ihtimali olan tüm annelerin mutlaka izlemesi gereken bir video. 

Kızım ve oğlum prematüre doğumdan ve geçirdikleri beyin kanamasından etkilendiler. Beyin Kanaması olduğu ilk gün yoğun bakım doktorumuz  bir kağıda ” Prof. Dr. Memet ÖZEK ” yazıp verdi. Bu Hoca’ya gidin Türkiye’de gidebileceğiniz en iyi bebek beyin cerrahisi demişti. Zaten doğru bir yerde olduğumu ve bebeklerim için en iyisinin yapılacağını biliyordum bu yüzden hiç düşünmeden elimizde görüntülemelerle birlikte  Memet Hoca’nın takibine girdik. Buradaki detayları başka bir yazım da anlatacağım.

Velhasıl  Prof.Dr.Memet ÖZEK Hoca ile tanışınca Fzt. Özcan KALKAN ile de tanışmış olduk. Fizik tedavi’nin önemi konusunda bizim apayrı bir şansımız vardı. En baştan sırası ile Yoğun bakım Doktorumuz sonra Memet Hoca ve Fzt. Özcan Hoca bilhassa Kaan için fizik tedavinin evde sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğini tabiri caizse beynimize işlediler. Öyle ki ben resmen programlanmıştım bebeklerimin öz bakımından sonra bir an bile boş durmadan gün içine yayarak yapabildiğim  kadar çok ortalama her bebek için 4-5 saat çalışıyordum. Başka bir şey düşünemez oluştum.

Çocuklarınızın birinin veya ikisinin  yürüyememe ihtimali olduğunu ve tek çarenin evde düzenli yaptıracağınız Fizik Tedavi olduğunu düşünün ! Ben düşündükçe hızlanıyor, daha çok daha çok çalıştırıyor ve Özcan Bey’in söylediklerini harfiyen yerine getiriyordum.

1,5 yıl boyunca her cumartesi seansımız sonra iki haftada bir sonra 3 haftada bir ve şimdi 2 ayda bir olmaya başladı. Her seansta elimde defterim olurdu. Her gün çalıştığımız FED, Bobath topu ve Threa band çalışmalarını tek tek yazardım. 5 dk. yap 5 dk. bırak şeklinde çalıştık. Her çalışma programının altını 5 dk. ile doldururdum. Tam bir disiplin hakimdi. 6 dk. olmazdı karşımda saat ile çalışırdım.

Çünkü Özcan Bey, beynin 5 dk. çalış 5 dk. bırak şeklinde daha iyi öğreneceğini söylemişti. ( Bu durum bazı fizik hareketlerinde değişebilir. Mesela Özcan Bey’in kendi sistemi olan FED çalışmasında diz üstü durma, emekleme gibi pozisyonlarda 15 dk. blok çalışmalar olabilir. Biz onları da yaptık. )

Fizik tedavi bizim hayatımızın parçası değil merkezi olmuştu. Sabah 07:00’da başlayan prograımız akşam 19:00’a kadar devam ediyordu. Sadece bebeklerimin yemek ve uyku saatlerinde ara veriyordum. Bu şekilde fizik tedavi çalışmalarımızı gün içine yaymıştım.

Evde bebeklerimin programına göre plan yapmıştım. Zaten küçük bebekler birde sürekli Fizik Tedavi çalışınca sık sık uykuya dalabiliyorlardı. O sırada da ben yemek işlerine zaman ayırıyordum. Evde bana yardım eden Anneanne ve Yatılı Bakıcı vardı. Çocukların ve evin yemeğini ben yapıyordum. Bebeklerin her gün yıkanması, bebek masajı gibi işleride hiç aksatmadan yapıyordum bir yandan. Evde yoğurt mayalanması, sabah kahvaltı karışımı, her gün taze çorba ve meyve püresi hep taze ve evde kendim hazırlardım. Hep yazılarım da diyorum ya, sağlıklı fiziksel ve zihinsel gelişim sağlıklı beslenmeden geçer.  Çoğul çocuk sahibi olan anneler çok iyi bilirler bu koşturmacayı.

Kaan’ın beyninde hareket bölgesi etkilendiği için yürümesinde sıkıntı olacağı söylendi bize. Bunları sadece bir kere konuştum ve bir daha hiç ötesini sormadım. Sadece bana sunulan çareye baktım. Bana verilen bir şans, bir hediye olarak gördüm. Korktum bir daha sormaya. Ümidim kırılır, azmim azalır diye korktum.

Ben hep inandım ve Allah’tan  şifa istedim. Uçurumdan aşağı düşmekle yukarı çıkmak arasında gidip geldiğimiz bu ince çizgide Kaan tam bağımsız yürüyene kadar yani 3 yıl kaldık.

Hiç bunalıma girmedim. ” Neden ben ”  diye sormadım dersem yalan olur ama çok durmadım üstünde. Zaten kaybedecek hiç zaman yoktu. Vardır Yaradan’ın bir bildiği dedim ve savaşmayı seçtim.

Asıl demek istediğim Özcan Hoca’nında videoda söylediği gibi Devletin haftada 2 saat verdiği fizik tedavi ile olmuyor işler çoğu zaman. Ailenin katılımı ve evde bıkmadan, yılmadan, titizlikle devam edilmesi. Beyin hasarı hafif olan çocuklar bile bu kadar az ve özensiz fizik tedavi ile ağır engelli olabiliyorlar.

Tecrübelerimi paylaşarak farkındalık oluşturabilmek en büyük amacım.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir