Bu Benim Çok Özel Tarifim

Bugün blogumda Sözü Sevgili İkiz Annesi Arkadaşım, http://butiktasarimlar.blogspot.com.tr/ ‘un kurucusu Esine’e bıraktım. Kendisinden evde yavrularımız için hazırlayabileceğimiz bir kap kek tarifi ve bir kaç püf noktası yazmasını istedim.Beni kırmadı ve güzel bir tarif yazdı. Sevgili Esin, harika butik pastalar, kurabiyeler ve kap kek’ler tasarlıyor.. Tüm siparişlerini Aşağıdaki tarifte olduğu gibi özenle ve evde en iyi malzemelerle hazırlıyor. 

Bu benim çok özel bir tarifim. Böyle hazırlanan bir kek tarifine daha önce rastladınızmı bilmiyorum.Hem çok kolay, hem çok yumuşak bir kek. Gelelim tarifimize ;

 
200 gr. un, elenmiş
2 çay kaşığı kabartma tozu
200 gr. tozşeker
½ çay kaşığı tuz
100 gr. tuzsuz tereyağı,yumuşatılmış
3 yumurta
150 ml süt
1 çay kaşığı vanilya
 
Malzemeler klasik kek malzemeleri. Profesyonel pastacılıkta genelde cup ölçüsü ya da gr kullanılır. Bu şekilde yapılan tariflerin tutma şansı daha yüksek her zaman için. Ayrıca genelde bizim becerikli Türk hanımlarımız göz kararı ile gramı bardak ölçüsüne çeviriverir .Ben yine de söylemek istiyorum, 200 gr ortalama bir su bardağı ölçüsüdür. 
 
Şimdi kekimizi nasıl hazırlayacağız ona geçelim.
İlk 5 malzeme bir kaba alınır. Ekmek kırıntısı olana kadar ufalanır. Başka bir kasede yumurta, süt ve vanilya iyice çırpılır. Yumurtalı karışım sürekli çırpılarak un karışımına eklenir. Pürüzsüz hale gelene kadar hafifçe çırpılır. Fazla çırpmak keki sertleştirir aklımızda bulunsun. Kap kek kalıplarına dökülüp 180 derecede 20-25 dak. üstü esnek olana kadar  pişirilir. Afiyet şeker olsun.

Arzuya göre undan 1 kaşık çıkarıp yerine kakao eklenebilir. Üzerini istediğiniz malzemeler ile süsleyebilirsiniz.  Yalnız unutmayalım kap keklerimizin düzgün olmasını istiyorsak mutlaka kağıtları içine yerleştireceğimiz kap kek kalıbı edinmeliyiz.


 

 
 
 
 
 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir