29 Haftalık Doğan Kaan Sipahi Bebek

unnamed (3)

Ben hamile olduğumu öğrendiğimde 1 nisan da kimse eşim dahil bana inanmamış şaka yapıyorum sanmıstı ama her şeye rağmen çok güzel başlamıştı Hamileliğim. Ne bir mide bulantısı ne bas dönmesi ne de iştahsızlık.. Kilo deseniz hiç almıyordum.. Zararlı hiç bir şey yiyip içmiyordum.. Bol protein, bol kalsiyum alıyordum.. Her Doktora gidişimizde çok mutlu çıkıyorduk. Çünkü o da bende çok sağlıklıydık çok hareketli bir bebeğim vardi.. 3. ayında hareketini hissetmiştim.. 13. hafta kontrolüme gittiğimde bebeğime eşimle beraber merakla izlerken bize el sallamıştı ve biz o gün Anne-Baba olacağımızı anlamıştık..

unnamed (2)

Babasına daha karnımda tepki gösteren bir Bebeğim vardı. Sonra bir oğlum olacağını öğrenmistim ve o zaman daha da heyecanlanmıştım. Çünkü hiç erkek bebek yoktu etrafımda erkek evladın farklı bir tecrübe farklı bir macera olacağını duşünüp çok daha merakla heyecanla bekler olmuştum.

Derken zaman geçti ben ve oğlum cok iyiyken benim avuç içim kaşınmaya basladı. Arkasından ayak altlarım derken bütün vücudum tatlı tatlı kaşınmaya başladı. 24. haftamdaydım hemen doktorumu aradım. Tahliller muayeneler yapıldı ve sonuç kolestaz olmuştum.. Safra kesem ben 17 yaşındayken taş yüzünden alınmıştı ve safra yolum cok sıkışmış, safra kesem olmadigi icin karacigerim bu rolu ustlenmis. Çok yorulmuş değerlerim çok yüksek gelmişti. Daha da kötü yani bu hastalik. Genelde 30. haftadan sonra annelerin başina geliyor. Benim safra kesem olmadigi icin 24. haftamda yani oğlumun benden beslendiği her şeyiyle bana muhtaç olduğu, organlarının daha gelişmedigi dönemde olmasıydı.

Ben hiç bir ilaç kullanamıyordum.. Doktorum ” sakın internet v.s. okuma hersey kontrolumuz altinda ” dese de duramadım, açtım interneti, okudum okudukca cöktüm ! Anne ölümleri, ani bebek ölümleri, doğan Bebekte karaciğer sorunları.. Onun dışında doğuncaya kadar kaşıntı ..Daha 16 haftam vardI ve kaşınmaktan uyuyamıyordum.. Annemlerin evine taşınmıştık. Dönüsümlü olarak Annem-Esim-Babam kaşıyor. Kaşınan yerlerim yara olmuş kanıyordu. Ben krizlere giriyorum kaşıntıdan. Uyku deseniz en fazla günde 1-2 saat birde Psikolojik olarak kaşıntım artınca sanıyorum ki Bebeğime bir sey olucak.

Bana moral olsun diye Bebekle ilgili oda alış-verişi yapıyoruz..Herkesin içinde iyi olmaya çalışıyorum sonra tuvaletlerde ağlama krizine giriyorum ya ona bir sey olursa diye.. Derken 26. haftamda şakır şakır sütüm gelmeye başladı.. Daha da Kötü oldum her şey hazır sütü bile var ama ya ona bir şey olursa !

28. haftamda eşim işi için İngiltere’ye gitmek durumunda kaldI. Onunla beraber Doktor kontrolüne gittik.. Salı günüydü ve çok iyiydi.. Gece eşimi yolcu ederken tuvaletim geldi.. Bir baktım ki kan parçası..Eşime belli etmeden ağlayarak gönderdim onu ve hemen Doktora gittik.Doktorum sakin olup evde dinlenmemi söyledi.

Çarşamba günü sabaha karşı belimde ağrılar başladı.. Öğlene doğru artınca Doktorumu aradım hemen gel dedi.. NST cihazina bağlandım ve doğum sancılarım baslamıştı. Hemen doğumu durdurucu iğne yapıldı ve Hastaneye yattım..

Sürekli NST’ ye bağlıydık ama Doktorum doğuma kadar Hastanedesin dedi ve artık 29+0 daydık. Önümüzde 3 ay vardı ve biz hastanede kalmak zorundaydık. Çünkü Bebeğime bir şey olursa hemen müdahale edilebilsin diye..

Gece aniden suyum gelmeye başladı. Hemen ebe geldi sonra Doktorum geldi ve dedi kİ; ” Oğlun yaşamak için ugraşıyor çünkü NST’ de iyi çıkan sonuçlar var ” Sonra beni apar topar doguma aldılar.. Hiç aklıma erken doğum gelmemişti. ”Erken doğum” ” Prematüre Bebek ” ne demek hiç bilmiyordum..Yakınlarım düşük yaptığımı sanmış. Hepimiz şoktaydık ama Doktoruma çok güveniyordum.

19.09.2013 tarihinde oğlum Kaan Sipahi doğdu.. Ben Onu hiç göremeden kuvöze götürdüler. 24 saat bilgi verilmedi.

Sonunda Doktorum geldi dedi ki 1580 grm, 29 haftalik bir Bebek için iyi bir kilo.. O yüzden çok şanslısın ama ne zaman ne olur bilemeyiz dedi ve gitti..

Ve işte o herkesin yasadığı serüven; sezeryanmış, doğummuş hiç umurumda değil.. El kadar minik oğlum orda nelerle ugraşıyor.. Benim sızlanmam oturup ağlamam olmaz.. Her gün yanındayım.. Görmesemde bilgilerini alıyorum.. Mutluyum iyi haberler geliyor..

Oğlum kıpır kıpır..Kuvöze sığmıyor hersey yolunda.. Bir gün bile suratımı asmadım..Oğluma negatif kötü bir enerji göndermek istemedim. Derken 20. günümüzde gece uyurken nefesim kesildi eve sığamadım. Rüyamda oğlumun nefesini dinlettiler..Sabah olsun Güneş doğsun diye yalvardım Allah’a..Meğerse oğlumun gece nefesi kesilmiş, müdahale etmişler.. İçime doğmuştu rüyamda..İşte o anda Anne olduğumu anladım..Her gün dua ettim oğlum için..

31 gün sonra kucağıma aldım Oğlumu. Daha ona şükür edemeden bana işitme testİ, kalp kontrolü ve rop muayenesi başladı..

Takipler, kontroller derken 5 Aralık 2013 oldu yani oğlumun doğması gereken gün Doktor kontrolune gittik. İşte benim mucizemin başladığı gün..Oğlum dogması gereken kiloya gelmiş. Hiç bir sorun yok..

Erken doğumdan eser kalmadı..

unnamed (1)

29 Haftalık Doğan Kaan Sipahi Bebek” için 2 yorum

 • 6 Haziran 2015 tarihinde, saat 12:16
  Permalink

  Merhaba bende 29+6 haftalik dogum yaptim bebegime giden kan akışı sıkıntılıiydi ve bebegim beslenemiyordu 990 gr olarak dunyaya geldi bu gun 37 gun oldu doğali 1680 gr bir sure daha kuvezde kalicak ve cok korkuyorum bebegimin zihin gelisiminde bir sıkıntı olur diye bebeginizin zihin gelişimi fiziksel gelisimi nasil bana destek olurmusunuz kaygilarim cok yuksek simdiden tesekkurler

  Yanıtla
  • 19 Haziran 2015 tarihinde, saat 00:46
   Permalink

   Allah bağışlasın yavrunuzu .. Prematüre Bebekler riskli Bebekelrdir.. Düzenli takip ve kontrolleirnia ksatmayın Doktorlar sie durum hakkında bilgi verecektir..

   Yanıtla

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir